KULAK KORUYUCU ÇEŞİTLERİ İŞ GÜVENLİĞİ

İş makinaları , elektrikli aletler, motorlu bahçe ekipmanları ile çalışırken, tüfek/tabanca, patlayıcı maddeler ile çalışılan ortamlarda, hava taşıtlarında, spor etkinliklerinde, motorsiklette, yüksek sesli müzik dinlerken, uzun lafın kısası gürültülü çevrelerde gürültü engelleyici kulaklık giymelisiniz.
Bu kişiler genelde; yüksek gürültüye maruz kalan işçiler, tüfek/tabanca ve patlayıcı seslere maruz kalan askeri personeller, makinalarla, elektrik motoru ile çalışan, motorlu çim biçme makinaları ve bahçe ekipmanları ile çalışan kimselerdir.
Yine de en çok üzerinde durulması gereken, bu konuyla ilgili en riskte olanlar endüstride çalışan kişilerdir. Ülkemizde en fazla görülen meslek hastalığı, gürültü sebepli oluşan işitime kaybıdır.
Gürültünün sadece kulakta değil, son yıllarda konuşma bozukluğu, psikolojik etkilenmeler, çalışma gücünün azalması, dalgınlık gibi kulak dışı etkileri de görülmeye başlanmıştır.

Günlük Hayatta Karşımıza Çıkabilecek Gürültü düzeyleri aşağıdaki gibidir:

İşitme eşiği 0 dB
Kayıt Stüdyosu, Orman, 120 cm’de fısıltılı konuşma 0-20 dB
Yatak odası 20-30 dB
Kütüphane, sessiz ofis, oturma odası 30-40 dB
Genel ofis, sohbet 40-60 dB
Çalışma ofisi 60-70 dB
Ortalama Trafik Gürültüsü, Gürültülü Lokanta, Matbaa 70-90 dB
Havalı Çekiç, Takım tezgahları, Otomatik matkap, Tekstil Fabrikası 90-100 dB
Hidrolik Pres, Pop Grubu, Daire testere, Hava tabancası 100-120 dB
Jet motoru, ( Ağrı veya Duyma Eşiği ) 130 dB
Şehir alarm sireni 140 dB
Roket rampası 180 dB

Unutmayın; 85 desibelden yüksek herhangi bir sesin duyma kaybına yol açma potansiyeli vardır.
 
 
 
UYKU KULAK TIKACI
 
 
Uyku sağlığımız için çok önemli bir konu ve dünya nüfusunun ortalama %30 ‘u uykusunu yeteri kadar alamıyor. Çevredeki sesten dolayı uyku problemi çekiyorsanız, uyku için tasarlanan kulak tıkaçları iyi bir çözüm olur.
Uyku kulak tıkaçları, tüm gece boyunca tahriş etmesin, kaşındırmasın diye daha yumuşak ve esnek materyalle yapılmıştır.
Beraber uyuduğunuz partneriniz horluyorsa, komşu gürültüsünden uyuyamıyorsanız, yurt gibi kalabalık bir ortamda uyumak durumundaysanız, yolda uyku molası vermek istiyor ama trafik sesinden etkileniyorsanız bir çift kulak tıkacı sahibi olmak için geç bile kaldınız.
 

ATIŞ YAPANLAR İÇİN KULAK KORUYUCULAR
 
Atış yapılan her ortamda kulak tıkacı veya kulaklık kullanılmalıdır. Ortalama bir atış genelde 140 desibeli aşar ki bu duyma kaybına yol açabilecek tehlikeli bir seviyedir.
Etkilenmeniz için tek bir atış bile yeterlidir. İster atışı yapan siz olun, ister yanında bulunun, kulaklarınız için koruyucu ürün kullanmalısınız.

MÜZİK İÇİN KULAK KORUYUCUSU
 
Müzisyenler işleri gereği gürültülü ortamlarda fazlasıyla zaman geçirirler. Enstrüman çalsın ya da vokallik yapsınlar, müzisyenler müzik-kaynaklı duyma kaybında risktedirler.
Tüm enstrümanlar kulağınıza zarar vermeye aslında meyilli iken, hoparlör ve gelişmiş ses sistemleri eklendiğinde zararın şiddeti daha da artar.
Müzisyenler için duymak, pratikte ve performansta çok önemlidir, dolayısıyla kulak riske atılmaması gereken bir konudur, gelecekte başa dert açabilir.
Yine de çoğu müzisyen kulak koruyucusu kullanmayı tercih etmez çünkü standart gürültü azaltıcı kulak koruyucular müzik kalitesini düşürebilir.
Fakat yüksek duyarlıklı kulaklıklar yüksek volümü dışarı atar, olması gerekeni -hassas ses ölçeklerini- kulağınızın içinde tutar.
Yüksek duyarlıklı kulaklıklar kulağın çınlama frekansını hesaplar ve sadece daha sessiz olmakla beraber orijinal müzik kalitesini korur.
Sadece müzisyenleri değil, müzik severleri de düşünmek lazım. Sıklıkla konserlere katılanların da kulaklarını korumaları, yıllar geçse de müzik dinlerken keyif almalarını sağlayacaktır.Ø  Profesyonel ya da amatör müzisyenler,
Ø  Bando takımında, orkestrada ve müzik grubunda bulunan öğrenciler,
Ø  Müzik öğretmenleri, koro şefleri,
Ø  Konser ve festival katılımcıları,
Ø  Gece klüpleri veya yüksek sesli barlara gidenler,
Ø  Konser personeli ve eğlence sektöründe çalışanlar özellikle giymelidir.

YÜZME İÇİN KULAK KORUYUCU
 
yuzucu kulak tıkacı, su gecirmez kulaklık
Yüzücü kulak koruyucuları; yüzerken, hatta duş alırken suyun kulağa girmesini engellemek için kullanılır.  Bu tip bir yardımcı kullanmamak kulak zarında delinme var ise kulak iltihabına yol açabilir.
Kulak zarı delinmesi ya da basınç dengelenmesi sorunu yaşayanlar,
Kronik kulak iltihabı riski taşıyanlar,
Kirli veya soğuk suda yüzenler özellikle giymelidirler.

UÇUŞ İÇİN KULAK TIKACI KULAK KORUMA
 

Uçuş için olan kulak tıkaçları; gürültüyü azaltmak için değil; kabin basıncı süratle değişince, doğal bir şekilde kulak kanalındaki hava basıncını eşitlemek için kullanılırlar.
Havalanma ve iniş esnasında, hızlı hava basıncı değişimlerinde kullanımları idealdir. Kulak iltihabıyla ilgili geçmişi olanlar kesinlikle giymelidir.

ÇOCUKLAR İÇİN KULAK KORUMA
 
cocuklar kulaklik, kulak tikaci cesitleri
Kulak tıkaçlarına nazaran kulaklıklar; daha güvenli, kullanımı daha kolay ve sesi optimum seviyede azaltmalarından ötürü çocuklar için daha uygundur.
Bebekler ve çocuklar, uzun süreli gürültüye maruz kalacakları anlarda – spor etkinliklerinde,  havai fişek gösterilerinde veya konserlerde- kulaklık giymelidirler.
Çocuğunuzun duyma yetisini korumanıza biran önce başlamanız gerekir. Giderek çoğalan etkileşimler, çocuğunuzun ilerki hayatında yüksek miktarda duyma kaybına yol açacaktır.